Beton Altyapı Elemanları Nedir?

beton-direk-kalıpları beton direk fiyatları beton direk 2 metre beton direk 2.5metre beton direk 3metre

Beton altyapı elemanları, firmamız bünyesinde düzenli testlerden geçerek sunulmaktadır. İnşaat sektöründe kullanıldığı gibi kanalizasyon ya da altyapı çalışmalarının vazgeçilmezidir. Beton altyapı elemanları, kaliteli üretimle sunulduğundan dolayı uzun süreli olarak bulunduğu alanda problem oluşturmaz. Belirle elemanlar, özelliklerine göre ayrılmaktadır. Bunların hepsi ve daha fazlasını yazımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda firmamız bünyesinde, yetkili ekibimizle irtibata geçerek de bilgilendirme almamız mümkün. 

Beton Altyapı Elemanları Nelerdir?

Beton altyapı elemanları, inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Farklı elemanlar bulunmaktadır. Her bir eleman boyut ve görünüm olarak değişiyor.

 • Ham maddesi demir ya da çelikten oluşmaktadır. Ürünün, çok sık tercih edilmesindeki temel etmen de buna dayanıyor. Sıkıştırma tekniği ile kusursuz bir üretim mevcuttur.
 • Vibrasyon olarak da tanımlanıyor. Her ikisinde de, özel kalıplar kullanılır. Beton boru üretimi için başta belirttiğimiz ham madde demir ya da çelikten olduğundan dolayı özel kalıplar uzun süreli kullanımda önemlidir.

Beton altyapı elemanları şu şekildedir;

 • Beton ve betonarme borular
 • Kanalizasyon beton ek parçaları
 • Muayene bacası taban elemanları
 • Yağmur suyu ızgara elemanları
 • Saha çalışmaları ve sevkiyat
 • Parsel bacası ve gövde elemanları 

Beton Altyapı Elemanları Ne İşe Yarar?

Beton altyapı elemanları, farklı boyut şekil ve kullanım alanına göre ayrılmaktadır. Her bir elemanın, kendisine göre işlevi bulunuyor. Kullanıldığı alanda da, faaliyetleri değişmektedir.

Beton boru; değişik dolgu ve yüksek iç basınç dayanımına sahiptir. Dış basınç dayanımı ile beraber bulunuyor. Sürekli ve hareketli yükler altında, işletme ömrü boyunca problem yaşamadan kalması mümkündür. Boru kesintisinde deforme olmadan, beton borunun kullanılması sağlanıyor. Tamamen yerli ham madde ve yerli kaynaklar kullanılarak üretim gerçekleşmiştir. Bu konuda problem olmaz. Düşük maliyete sahip olan ürünlerde, tamir ve onarım imkanları da kolaydır.

Menfez; dolgu ve trafik yüklerine karşı tasarlanarak pratik çözümler sunmaktadır. Üretimde, tamamen yerli ham madde mevcut. İnşaatının hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlar. İnşaat alanlarında, kullanımı sebebi gereğiyle süreci kısaltmasıdır.

Muayene bacası; muayene bacası diğer bir ifadeyle rögar anlamına gelmektedir. Toplayıcı, taşıyıcı yağmur suyu ya da kanalizasyon altlarında yapılan kontrol işlemlerinde geçerlidir. Müdahale, havalandırma bağlantı dönüşümü amaçlı kullanılır. Halk arasında diğer tanımlama isimleri menhol, beton baca, rögar, logar kapağı olarak da ifade ediliyor. En temel sebebi başta belirttiğimiz gibi yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarına müdahale edilmesidir. 

Beton Boru Elemanlarının Özellikleri Nelerdir?

Beton boru elemanları, kendi içerisinde özellikleri ile değişmektedir. Ön plana çıkan özellikleri, pürüzsüz bir şekilde tasarlanmasıdır. İç kısmında pürüzsüz olması, kullanım esnasında avantajları güçlü ve dayanıklıdır. Bu yüzden kanalizasyon sistemlerinin vazgeçilmezidir. Değişik altyapıları tercih edilir. Yapısal anlamda, dikkat çekici bir bütünlüğü mevcuttur. Dayanıklı ve kullanışlı olması sebebiyle, kesinlikle istemeyen problem yaşanılmaz. Son derece güçlü olduğundan dolayı, bulunduğu alanda uzun süreli kullanımda risk yoktur. Ölçü olarak değişmektedir. 

Beton Boru Elemanlarının Avantajları Nelerdir?

Beton boru elemanları hem güvenilir, hem de sağlam olduğundan dolayı uzun yıllar kullanılır. Genellikle ömürlük ürünlerdir. Doğaya zarar verebilecek herhangi bir madde kullanılmaz. Bu da, ürünü oldukça özel bir hale getiriyor.

 • Petrol bazlı ya da içeriğinde kimyasal barındıran ürünler girilir. İnşaat alanında kullanıldığı takdirde bu sebepten dolayı ön plana çıkar. Maliyeti düşüktür. Temel sebebi yerli üretim olmasından kaynaklanıyor.
 • Masrafsızdır. Kullanılacak özel ya da resmi kurumlar, en büyük avantajdır. Güvenlik açısından beklentileri kesinlikle karşılıyor.

Beton Boru Elemanları Neden Tercih Eder?

Beton boru elemanları tercih edilmesindeki, temel faktörlerden birisi de standartlara uygundur. Oldukça sağlam ürünlerdir. Hızlı üretim olduğundan dolayı kısa sürede istenilen alanda ürünleri ulaşılır ve bol çeşit mevcuttur.

 • Betonarme borular görünüm itibariyle birbirine benzer. İçeriğindeki silindir detayı ve genel boyut ayrılığı, iç yüzeyinin pürüzlü yapıda olmamız sebebiyledir. Derecelendirme 0.10 şeklindedir. Çizgi kurulumu konusunda, problem yaşanılmaz. Yapısal bütünlüğü vardır.
 • Kolay kırılmaz. Montaj edilmesi, kesinlikle doğru değildir. Yangın ya da benzeri durumlarda tutuşmadığından sistemin zarar görmesi de beraberinde engellenir. 

En İyi Beton Altyapı Elemanları

En iyi beton altyapı elemanları doğrultusunda araştırma yaptığınızda, firmamız bu konuda iddialı tercih olacaktır. Beton altyapı elemanları nedir, nasıl kullanılır, özellikleri ve fiyatları hakkında bilgiler için siz de, bizimle irtibata geçebilirsiniz.